Malta Dil Okulları   Yurtdışı Eğitim
Yurtdışı Eğitim
Malta
bilgi istek
22 23 24 25
travel
study magazine
kursları
malta hava yolları maltaya nasıl gidilir
Dil Eğitim Seçenekleri
malta
Malta
ma lta dil oku lu
Malta Gezi Rehberi, malta gezilecek yerler, malta nerde

Malta Gezi Rehberi


Malta Tarihi

Malta, M.Ö. 4000 yılına dayanan tarihiyle adeta bir açık hava müzesidir. Malta ardarda gelen medeniyetlerin beşiği olmuştur. 1530 yılında adaya gelen St.John'un emrindeki şövalyeler beraberlerinde bambaşka, zengin bir kültür getirdiler. Şövalyelerin gerçek görevi, savunma yapmak, Hıristiyan hacılara kutsal topraklara kadar refakat etmek ve zor durumda olan insanlara yardımda bulunmaktı. 

ingiliz hakimiyetinin Malta tarihinde önemi büyüktür. Fransızların kovulması için Maltalılara yardım eden ingilizler kendilerini adanın hakimi olarak buldular.

1814 Paris Anlaşması'yla ingiliz imparatorluğu'na katılan Malta, ingiltere için Doğu'ya bir atlama taşı olarak stratejik önemini korumuştur..

Kültür Sanat

Malta, özellikle el yapımı danteller, dokuma kumaşlar ve gümüş işleri (telkari) gibi el sanatlarıyla tanınır. Dantel yapımı, Malta'ya, muhtemelen 16. yüzyılda Şövalyelerle gelmiştir. Dantel işlemek özellikle Gozo adasındaki köylü kadınların geleneksel rolüydü. Dantel yapımı, her ne kadar gelişmiş bir endüstri halini almış olsa da, günümüzde de kadınların kapı eşiklerinde oturup dantel masa örtüleri ördüklerini görmek mümkündür. 

Adaya, gümüş işler (telkari) üretme sanatı, muhtemelen 17. yüzyılda, o zamanlar büyük ölçüde ispanya'nın etkisi altında olan, Sicilyalılar yoluyla gelmiştir. Maltalı gümüşçüler hala geleneksel metotlar kullanarak çok güzel gümüş işler üretirler. Turistlerin taleplerini karşılayabilmek için çok fazla gümüş eşya üretilmektedir. 

Diğer el sanatları arasında, dokuma, örgü ve cam eşya üretimi vardır. Özellikle cam eşya üretimi, tüm dünyaya züccaciye ihraç eden küçük ve faydalı bir endüstridir.

Gezilecek Yerler

Maltaların Parlamento binası olarak kullandıkları Valetta'daki "Grandmaster's Palace" görülmeye değerdir. 6000 yıllık medeniyetin beşiği olan Malta, müze severler için harika müzeleri barındırır. Birçok müze bulabileceğiniz Malta'da çeşitli dönemlere ait harika arkeolojik ve kültürel eserler vardır. 

Eğer farklı manzaralar izlemeyi sevenlerdenseniz adanın güneyinde Dingli Cliff kayalıklarını mutlaka görmelisiniz. Tarxien ve Hagar yakınlarında cilalı taş devrine ait tapınaklar bulunmaktadır. Ayrıca orta çağdan günümüze kadar ulaşmış Medina şehri ve kardeş adalar Comino ve Gozo'yu Malta'ya gelip de ziyaret etmeyen yoktur. Gozo, "Zamanın Durduğu Ada" olarak tanımlanır ve Malta'dan daha yeşildir. Ayrıca Azure Window, Ta' Pinu Basilica, Xewkija'daki Kiyeni Kilisesi de ziyaret edebileceğiniz yerlerdendir.

Ekonomi

Malta'da yaşam standartları yüksektir. Enflasyon (%2 - %3 civarında) ve işsizlik (%5 civarında) oranı düşüktür. Malta'nın ekonomik stratejisi, turizm endüstrisinin, imalatın ve mali hizmetlerin geliştirilmesi üzerine kuruludur. 

Özellikle turizm, hızla büyümektedir. Adalar, 1960 senesinde, yıllık 20.000 turiste ev sahipliği yapmışken, bugün, büyük bir çoğunluğu Britanya, Almanya ve italya'dan gelen, 1.2 milyon turisti ağırlamaktadır. Turizm, Malta'nın milli gelirinin %40'ını oluşturur ve 30.000 civarında insanın bu alanda çalışmasını sağlar. Şu anki strateji, Malta'nın turizm endüstrisini, konferans gezileri, kültür ve eğitim turları, gemiyle yolculuk gibi geniş pazarlarla geliştirerek üst seviyeye taşımaktır. 

Özellikle, elektronik, giyim, ayakkabı ve dokuma kumaş gibi yüksek kalite malların imalatı Malta ekonomisinin diğer bir önemli sektörünü oluşturur. 

Malta, ucuz kayıt ücretleri ve esnek denetim prosedürlerinden faydalanan 3000'den fazla gemisiyle, gemicilikte de çok uluslu ülkelerden biridir.

Telefon & İletişim

Malta'da Türkiye'de kullandığınız hattınızı kullanabilirsiniz ancak size arama geldiğinde bile ücret ödeyeceğiniz için bu son derece masraflı olur. 

12 hafta ve üzeri kayıt yaptırarak bizden bir Telsim Vodafone hattını ücretsiz olarak alabilir ve Vodafone'un yeni çıkartmış olduğu Sınır Ötesi Tarifesini kullanarak dakikası sadece 29 Yeni Kuruşa uluslararası görüşmeler yapabilirsiniz.

Telefon kulübeleri sokaklarda ve Maltacom bürolarında yaygın olarak mevcuttur. Madeni parayla çalışan telefon kulübeleri sarı, kartla çalışanlar gümüş renktedir. 

Bunun bir alternatifi olarak Malta'da çok yaygın olan Internet Telefon Sistemlerini kullanabilirsiniz. Bu sistemlerle Türkiye'yi dakikası 10 cente aramanız mümkündür. 

Uluslararası direkt arama kodu 00'dır. Yurt dışından Malta'yı aramak için uluslararası bağlantı kodu 356'yı (Malta'nın kodu) ve aramak istediğiniz numarayı tuşlayınız. Malta'da alan kodları yoktur.

Malta Mutfağı

Malta mutfağı Arap, italyan, ispanyol ve ingiliz mutfaklarından etkilenmiştir. Sicilya mutfağıyla ise büyük benzerlikler göstermektedir. Elbette ki, bir adaya yakışacak şekilde, çok çeşitli deniz ürünleri yemeklerini bulabilirsiniz. Minestra ve Aljotta, Malta'nın farklı lezzetteki çorbalarıdır. Mevsimlik salatalar ve sebzeler, Malta mutfağında önemli bir yer tutmaktadır. Kırmızı şarap sevenlerdenseniz "Lachryma Vitis" ve "La Valette" şaraplarını mutlaka denemelisiniz.

 

Malta'da Alışveriş

Malta'daki büyük alışveriş merkezleri başkent Valetta'daki, "Republic" ve "Merchants Street" bölgesinde bulunmaktadır. Malta, altın ve gümüş alanında ün salmış bir ülkedir. Valetta'nın arka caddelerinde bir çok gümüş ürününü bulabilirsiniz.

Gozzo, dantel, nakış ve el işi ürünleri ile ünlüdür. Hem el emeği, hem de uygun fiyat arıyorsanız, Gozzo Adası tam aradığınız yer.

Mdina, cam fabrikaları ve bu fabrikalarda üretilen değişik ve orijinal tasarımlı ürünleri ile ünlüdür. Hem değişik ve bir şeyler arayıp hem de ucuz olsun diyorsanız, Mdina'yı ziyaret etmelisiniz.

Faydalı Bilgiler

Elektrik Sistemi
Malta'da Elektrik Voltajı 240 Volt, 50 Hz'dir. Ülkede kullanılan 2 tür priz sistemi vardır. Biri Türkiye'deki ile aynıdır ancak diğeri için priz adaptörü gerekir. 

Bankalar
Bankalar hafta içi sabah 8:30'dan 12:30'a veya 12:45'e kadar açıktır; bazı bankalar öğleden sonra da açıktır. Yazın çalışma saatleri cumartesi günleri hariç (11:30'da kapanırlar) aynıdır. Malta uluslararası hava alanında, bütün sene boyunca, 24 saat açık yabancı döviz büroları vardır. 

Döviz Bozdurma
Bankalar, her zaman, otel ve restoranlardan daha iyi oranlar sunarlar. Malta'ya götürebileceğiniz veya Malta'dan çıkarabileceğiniz maksimum Malta parası miktarı 50/25 Lm'dir. Ülkeden ayrılırken yanınızda çok fazla liri bulundurmamaya dikkat edin çünkü Malta dışında bir yerlerde liri bozdurmanız kolay olmayacaktır.

ATM'ler 
Malta'daki bütün ana şehirlerde, kredi kartı ve PIN kullanarak nakit Malta parası çekebileceğiniz ATM'ler vardır. Ancak, çekilen paranın minimum £1.50 tutarında veya çekilen paranın %1.5 oranında bir 'işlem ücreti' alınacaktır ve kredi kartı borcunuzu ödeyene kadar nakit para faizi de ücrete eklenecektir.

Kredi Kartları 
Visa, MasterCard ve American Express kredi ve alışveriş kartları, otellerde, restoranlarda, mağazalarda, seyahat acentelerinde ve kiralık araba acentelerinde yaygın olarak kullanılabilir.

Uluslararası Transferler 
Western Union yoluyla Mlata'ya para transferi yapabilirsiniz. Size en yakın büroyu öğrenmek için 0800 773773 numaralı telefonu arayınız. 

Gümrük
Kişisel eşyaların vergi yükümlülüğü yoktur. Kişi başına serbest eşya izni: 1L alkol, 1L şarap, 200 adet sigara veya 100 adet küçük sigara veya 50 puro veya 250g tütün, 60ml parfüm ve 250ml eau de toilette.

Acil Durumlar
Ambulans için 196'yı arayın. Gwardamanga'da bulunan St Luke Hastanesi Malta'nın merkez hastanesidir. Aynı zamanda Craig Hastanesi olarak da bilinen Gozo General Hastanesi Gozo'daki başlıca tıbbi müdahale merkezidir. Her iki hastanenin de 24 saat açık acil servis bölümleri vardır. Genel ilk yardım, yerel polikliniklerden sağlanabilir.

Eczaneler hafta içi genellikle sabah 8:30 dan 12:30, 16:00 ve 19:00'a kadar, sadece cumartesi günleri ise sabahleyin açıktır. Geceleri ve hafta sonları açık olan nöbetçi eczanelerin listesi hafta sonu gazetelerinde bulunabilir.

Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler
ibadet yerlerine, kutsal sayılan yerlere ve Kiliseye şort, kısa etek, veya kolsuz bluzlarla gitmeyin. Zaman zaman görülse de plajlarda üstsüz güneşlenmek yasal değildir. Eğer üstsüz güneşlenmek istiyorsanız, tepki gösterebilecek olan yerel halktan uzak, ıssız yerleri tercih edin. Toplu taşıma araçlarında sigara içmek yasaktır.

Malta
8888
Malta Dil Okulları ile ilgili hertürlü sorunuz için bize ulaşabilirsiniz.
Dil Eğitimi Seçenekleri
Malta Dil Okulu Makaleleri
Copyright © 2006- 2020 Malta Dil Okulları - maltadilokullari.com
Malta Dil Okulları | Malta Dil Okulu | Malta Yaz Okulları | Malta Fotoğrafları | Malta Hakkında | Malta Gezi Rehberi | Malta Dil Kursu | İletişim
 
Dil Sayfa Başına Dön
 
Malta Dil Okulları